#ItalianBikes

Menu
26
Březen
2020

OEM produkty – Pozor na ně! A nebo ne?

Co vlastně v cyklistickém prostředí znamená ona tajuplná zkratka OEM? Je potřeba se komponentů kategorie OEM bát a vyhýbat se jim? Nebo jsou OEM normální produkty jako každé jiné? Těch pravd je více a odpovědi nejsou vždy jednotné. A my Vám tady problematiku vysvětlíme, ať máte stejné znalosti jako my.

OEM = Original Equipment Manufacturer

Volně přeložený význam zkratky OEM je, že se jedná o produkty určené pouze pro výrobu a ne pro koncový prodej. Co to říká o kvalitě? Samo o sobě vlastně nic. Ovšem také to neznamená, že OEM produkty jsou automaticky shodné kvality jako produkty určené pro koncový trh. Někdy to tak může být, ale často existují mezi OEM a koncovými produkty dost zásadní kvalitativní rozdíly.

V mnoha případech jsou OEM verze některých komponentů naprosto shodné jako jejich reatil “sourozenci” (retail je zažité mezinárodní označení produktů určených pro koncový trh). Ale protože tomu tak není zdaleka vždy, je dobré mít v tom přehled.  

Proč tomu tak je? U některých drobnějších a levnějších komponentů se v podstatě nevyplatí dělat jakékoliv úpravy za účelem zlevnění OEM výrobku proti retail verzi. V takovém případě se šetří třeba na balení. Výrobce kol, který potřebuje například stovky či tisíce některých drobných komponentů na výrobu kol je přeci nepotřebuje mít balené v krabici jako v maloobchodě. Stejně by ji jen vyhodil. Proto jsou baleny úsporněji a to je v takových případech jediný rozdíl od retail verze.

U dražších komponentů už je situace nepoměrně složitější a je potřeba být ostražitý. Velcí výrobci dražších komponentů celkem běžně vyrábějí OEM produkty, které jsou odlišné od retail verzí a v naprosté většině jsou nižší kvality, ale “navenek se tváří” jako retail verze.

 

OEM Zapletená kola

Celkem běžně se to děje u zapletených kol. Na uvedeném obrázku je kolo Scapin Kalibra se zapletenými koly Mavic Comete. Ano, oficiálně se tak ta kola jmenují i v Mavic katalogu. Ale jen v Mavic OEM katalogu, ke kterému se dostanou pouze výrobci kol. Na první pohled to z obrázku nemusí být každému zřejmé. A ani v reálusi toho dost možná nikdo nevšimne hned na první pohled. Ta kola se tváří jako karbonová kola s vysokým profilem ráfku, ale je to jen klam. Jsou to hliníkové ráfky a na ně je jen “nalepena” vrstva jakéhosi karbonového “papíru”, který tam kromě designu neplní žádnou funkci.  Je skutečně jen na parádu, aby vypadaly jako plnohodnotné karbony s vysokými ráfky. “Papír” to nazýváme proto, že to je měkká pružná vrstvička, která skutečně nic nedrží a nejsou na ni vyvíjeny žádné síly. Na tom “karbonovém papíru” je dokonce natištěn nápis Comete. Aby to vypadalo. Ale tuto verzi na stránkách výrobce Mavic budete hledat marně. Tam jsou pod jménem Comete plnohodnotné karbonové záplety v různých verzích. Ale ani jedny s tímto “hliníkovo – karbonovým” řešením.

Není na tom vlastně nic špatného. Záplety jsou levnější a tedy i kompletní kolo je levnější. A navíc tato konkrétní OEM kola jsou skvělé.  Ale je potřeba tomu věnovat při výběru pozornost, abyste si například omylem nepořídili bajk s takovými OEM koly, pokud byste chtěli plnohodnotné karbony.

 

OEM vidlice

U vidlic je situace s OEM verzemi snad ještě složitější. Uvedeme na příkladu výrobce FOX. V kategorii cross country a marathon mají v retail na bídce v podstatě jen dva modely, oba s průměrem vnitřních nohou 32 mm. Jsou to top model Fox Factory a  špičková závodní vidlice Fox Performance. A tyto reatil verze se hojně vyskytují na dražších kolech. Fox pak nabízí také OEM model Fox Rhythm. Dle oficiálního zastoupení je to taková trochu levnější verze od Fox Performance. Sdílí stejné vnitřní i vnější nohy, ale u Rhythm jsou údajně některé součásti tlumících prvků vyrobeny z plastu, zatímco u Performance jsou kovové. Chod a projev tlumení by však dle zastoupení FOX měly mít stejný. 

Ale aby to nebylo jednoduché, tak ve světě vidlic jsou ještě levnější a ještě “ošizenější” verze OEM vidlic. Tyto si pak nechávají na zakázku upravit (čti zlevnit) velcí až gigantičtí výrobci kol. A úpravy jsou někdy tak výrazné, že vidlice pak svých chováním ani nepřipomínají své plnohodnotné verze, často je problematický jejich servis neboť v nich není moc věcí standardních a dle zkušeností jsou v mnoha ohledech často lepší plnohodnotné verze levnějších výrobců než OEM verze těch renomovaných. 

Celé je to především v rovině ceny a poptávky. Mít na vidlici napsáno FOX je speciálně u nás, ale i v mnoha jiných zemích, otázkou určité “umělé” prestiže. Ale … když víme, že retail verze Fox Performance stojí skoro 25.000,- Kč, dá se snad očekávat, že je taková vidlice na kole, které se nabízí za katalogovou cenu lehce nad 30.000,- ?!? My o tom dost silně pochybujeme. Ale spousta lidí si to myslí a jsou tak většinově šťastní, jaký udělali super kup, když je celé kolo stálo jen o trochu více než samotná vidlice. 

Určitým vodítkem mohou být různě barevné polepy vidlic, aby vidlice barevně ladila s kolem. Ovšem velcí výrobci, jako třeba Rock Shox nebo Fox takové barevné polepy na retail verze NIKDY nedávají. Pokud tedy na takovou vidlici narazíte a uvažujete nad koupí kola s takovou vidlicí, je čas k VELKÉ OBEZŘETNOSTI.  Udělejte si před koupí takového kola “domácí úkoly” a poctivě prověřujte, jaká vidlice na kole skutečně je.

Náš dodavatel, výrobce kol Olympia, nedosahuje tak obřích rozměrů jako některé obří globální značky. Navíc poskytuje velmi širokou škálu osazení, ze které si může zákazník vybrat a poskládat si tak kolo z velké části sobě na míru. Díky tomu by se Olympii nikdy nevyplatilo si nechat udělat zakázkové vidlice na míru. Proto na všech našich kolech Olympia jsou maximálně oficiální OEM verze výrobců komponentů, jako je třeba Fox Rhythm. Ale žádné vlastní zakázkové úpravy a zlevňovače. Samozřejmostí pak je, že vše otevřeně říkáme a nic netajíme

Napište si o více informací
nebo si domluvte zkušební jízdu!
Kontakty